Elektrokoagulacja, czyli jak pozbyć się kurzajki

Kurzajki to niewielkie brodawki, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Zwykle pojawiają się na dłoniach lub stopach, jednak mogą rozprzestrzenić się też na pozostałych częściach ciała. Dlatego trzeba walczyć z nimi szybko i zdecydowanie. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się kurzajek jest elektrokoagulacja. Chcesz wiedzieć, na czym polega ten zabieg i czy istnieją jakieś przeciwwskazania co do jego przeprowadzenia? W takim razie czytaj dalej.

Kurzajka – co to takiego?

Kurzajki to popularne określenie brodawek będących objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Początkowo trudno je zauważyć – są niewielkie, kolorem nie odróżniają się od skóry i nie powodują bólu. Z upływem czasu, wirus zaczyna atakować jednak coraz większy obszar skóry. A kurzajka z ledwo zauważalnej plamki zmienia się w wykwit o średnicy sięgającej nawet 3 cm. Jednocześnie jej kolor wyraźnie ciemnieje, a powierzchnia zaczyna przypominać kalafiora. Kurzajka umiejscowiona we wrażliwych miejscach, np. na podbiciu stopy, może być powodem uciążliwego, uniemożliwiającego normalne poruszanie się bólu.

Jak i gdzie można zarazić się brodawczakiem ludzkim?

Kurzajki to choroba skóry, która może zaatakować każdego, niezależnie od wieku. W zasadzie nie sposób uniknąć ryzyka zakażenia wirusem HPV. Wystarczy kilka sekund, aby przeniósł się na Twoją skórę. Przyczyną zakażenia może być zwykłe dotknięcie klamki, którą wcześniej nacisnęła osoba z kurzajkami lub przejście gołą stopą po podłodze, po której wcześniej chodziła. Najczęstszym powodem zarażenia jest jednak bezpośredni kontakt ze skórą chorego. Przez kilka miesięcy możesz nie mieć pojęcia, że doszło do zakażenia, ponieważ w początkowych fazach wirus czuwa w uśpieniu, zbierając siły do ekspansji. Podsumowując, kurzajkami możesz zarazić się niemal wszędzie i nie ma recepty, która uchroniłaby Cię przez „złapaniem” tego wirusa. Na szczęście, obecnie istnieją skuteczne sposoby leczenia, które pozwalają pozbyć się kurzajek raz-dwa! Najpopularniejszymi metodami są: mrożenie, leczenie laserem CO2 i elektrokoagulacja.

Czym jest elektrokoagulacja?

Uprzedzając Twoje obawy – elektrokoagulacja jest bezpiecznym zabiegiem. O możliwościach jego przeprowadzenia może zdecydować jedynie specjalista z dziedziny dermatologii. Oczywiście po uprzednim obejrzeniu zmian skórnych. Elektrokoagulacja to metoda, która świetnie sprawdza się w przypadku usuwania kurzajek, włókniaków czy prosaków. Fachowo mówiąc, polega na ścinaniu białka niechcianych zmian skórnych. Do tego celu wykorzystuje się ukierunkowany prąd wysokiej częstotliwości. Bezpośrednio po likwidacji brodawek może pojawić się delikatne krwawienie lub obrzęk. W zależności od progu odporności na ból pacjenci skarżą się czasem na dyskomfort podczas zabiegu. Jednak jest on na tyle mało intensywny, że elektrokoagulacja może być wykonywana również u dzieci.

Dlaczego warto powiedzieć kurzajkom: „dość!”?

Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne – choć większość osób decyduje się na ich usunięcie właśnie z tego powodu. Jak wspomnieliśmy, nieleczone kurzajki mogą rozprzestrzeniać się na innych partiach ciała. Z tego powodu rekomendujemy przejście zabiegu możliwie szybko. Zasada walki z kurzajkami jest prosta – im szybciej je zlikwidujesz, tym lepiej.

Elektrokoagulacja kurzajki – jakie urządzenia są potrzebne?

Do przeprowadzenia zabiegu niezbędny jest elektrokoagulator. To proste i niezawodne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym profesjonalnym gabinecie podologicznym czy dermatologicznym. Jego działanie opiera się na wytworzeniu łuku elektrycznego. Wystarczy skierować go w odpowiednie miejsce, aby zniszczyć brodawkę. Można wykorzystywać go również do zabiegów pedicure. Oczywiście każdy elektrokoagulator potrzebuje wymiennych igieł. Zarówno elektrokoagulator, jak i igły znajdziesz w naszym sklepie w dziale urządzeń specjalistycznych.

Wracając do tematu – świetną alternatywą do tradycyjnego elektrokoagulatora jest Spot Removal Pen. To nowoczesne i niezwykle skuteczne urządzeniem służy do usuwania brodawek, prosaków oraz zamykania małych naczynek. Jest bezinwazyjne i bezprzewodowe. Zapewnia duże możliwości działania, ponieważ wyposażone jest w regulator poziomu intensywności łuku elektrycznego. Elektrokoagulacja kurzajki może być wykonana za pomocą każdego z wymienionych urządzeń. Nie zdziw się, więc jeśli podolog lub dermatolog zbliży się do Ciebie z dziwnie wyglądającym sprzętem. Zapewniamy, że ma dobre zamiary!

Elektrokoagulacja kurzajki – efekty i gojenie

Elektrokoagulacja to bardzo skuteczna metoda. Jak wspominaliśmy wyżej, po przyłożeniu igły do elektrokoagulacji do zmienionego chorobowo miejsca następuje uwolnienie łuku elektrycznego. W ten sposób prąd ścina białko w zakażonej tkance, trwale niszcząc kurzajkę. Możesz być pewny trwałych efektów. Raz zneutralizowana brodawka już nie wróci. Zwykle po zabiegu potrzeba trochę czasu na wygojenie rany. Przeważnie ten okres zamyka się w przedziale od 1 do 3 tygodni. To zależy od natężenia prądu, stopnia rozwinięcia kurzajki i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Planując termin zabiegu (szczególnie kurzajek stóp), warto pamiętać, że przez około 2 tygodnie należy ograniczyć aktywność fizyczną i unikać dłuższych kąpieli. W przypadku leczenia licznych i mocno rozbudowanych kurzajek trzeba się również liczyć z koniecznością powtórzenia zabiegu w odstępie około miesiąca od pierwszej wizyty. Co więcej, w czasie rekonwalescencji nie zaleca się korzystania z basenu i solarium.

Przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest bezpiecznym zabiegiem i przynosi niemal natychmiastowe i trwałe efekty. Niestety nie każdy może z niej skorzystać. Przeciwwskazania wiążą się z emisją impulsu elektrycznego. Ten może zakłócać pracę rozrusznika serca. Zabieg nie jest polecany również diabetykom oraz osobom cierpiącym na zaburzenia układu krążenia. Decyzję o usunięciu kurzajek powinny również odłożyć w czasie kobiety w ciąży. Mimo że kurzajki potrafią być uciążliwe i nie są zbyt estetyczne, to nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Czasem zdarza się i tak, że znikają samoistnie przed upływem 3 miesięcy. W przypadku przeciwwskazań, co do elektrokoagulacji warto poszukać alternatywnego zabiegu usuwania brodawek, który pozwoli zapomnieć o ich istnieniu.

Jesteśmy podologami znamy się na tym co robimy Współpracujemy
z podologami
100% kapitału polskiego 100%
kapitału polskiego
Nasi partnerzy to profesjonaliści Nasi partnerzy
to profesjonaliści
Darmowa przesyłka od 250 zł Darmowa przesyłka
powyżej 400 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl