Kinesiotaping – co oznaczają kolory plastrów? Jak naklejać taśmy i czy to w ogóle działa?

Gdy aktywnie ćwiczysz, łatwo o różnego rodzaju urazy. Każdy, kto kiedykolwiek ich doświadczył, wie, że bolące miejsca wymagają natychmiastowej reakcji. Potrafią bowiem naprawdę uprzykrzyć życie. Z pomocą w takich sytuacjach coraz częściej przychodzi tzw. metoda plastrowania. Można rzec, że kolorowe paski w fizjoterapii są nie tylko bardzo chętnie stosowane przez fizjoterapeutów, ale także bardzo cenione przez pacjentów. Zastanawiasz się, czym jest kinesiotaping, co oznaczają kolory plastrów, a przede wszystkim – czy ta metoda działa? Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Czym jest kinesiotaping?

Pod słowem kinesiotapig kryje się technika plastrowania, która bardzo często stosowana jest przez fizjoterapeutów podczas leczenia różnych bólów mięśni oraz stawów. Wykorzystywane są do niej charakterystyczne bawełniane plastry o specjalnych właściwościach. Za ich pomocą okleja się bolące miejsca. Takie działanie ma doprowadzić do złagodzenia bólu pacjenta i odciążenia struktur mięśniowych. 

Na plastrach znajduje się warstwa kleju. Jest ona hipoalergiczna i zostaje aktywowana pod wpływem temperatury ciała. Kolorowe plastry, które mogłeś dostrzec często u sportowców, nazywane są tejpami. Dzięki swoim właściwościom bez problemu utrzymują się na skórze. Jeśli zastanawiasz się nad tą metodą leczenia, to wbrew pozorom nie musisz obawiać się podrażnień skóry. Plastry są sprężyste, dzięki czemu możesz swobodnie ruszać oklejoną nimi kończyną. Udogodnieniem jest także możliwość ich moczenia. 

Do niedawna plastry do kinesiotapingu znane były jako produkty dla sportowców. Dzięki nim zyskały one popularność i zaczęły być chętnie stosowane przez inne osoby. Wyjątkowe działanie tejpów sprawiło, że służą one także w podologii, zwłaszcza przy leczeniu wrastających paznokci. Często stosuje się je w połączeniu z innymi metodami rehabilitacji, gdy występują zaburzenia ze strony układu ruchu.

Kinesiotaping – komu pomoże?

Plastrowanie to metoda, którą można stosować bez względu na wiek. Bardzo często wykorzystywana jest do uśmierzania bólu kręgosłupa. Fizjoterapeuci używają tejpów również przy rwie kulszowej oraz dyskopatii. Plastrowanie pomoże Ci także, jeśli zmagasz się z bólem reumatycznym lub pooperacyjnym. Wśród sportowców plastry służą do łagodzenia niemal wszystkich urazów. Kinesiotaping swoje zastosowanie znalazł również przy leczeniu ostrogi piętowej, bólów menstruacyjnych i innych uporczywych dolegliwości.

Jak działa kinesiotaping? Zalety, o których warto wiedzieć

Taśmy do tapingu mają wielorakie działanie. Wpływają one na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. W przypadku, gdy doświadczysz urazu, z pewnością złagodzą one odczuwany ból i przyspieszą regenerację. Wskutek naklejenia taśmy naskórek zostaje podniesiony. W ten sposób dochodzi do zwiększenia odległości między mięśniami, powięziami i skórą. 

Ogromną zaletą kinesiotapingu jest to, że plastry korzystnie wpływają na układ limfatyczny – sprawiają, że chłonka krąży szybciej. Jeśli zmagasz się z obrzękami kończyn, to ta metoda będzie dla Ciebie odpowiednia. Plastry powodują, że obrzęk ustępuje, a tkanka zostaje szybciej zregenerowana. Również skóra odczuwa korzyści kinesiotapingu – staje się mniej wrażliwa na temperaturę oraz dotyk. 

Kinesiotaping może też zmniejszyć odczuwane napięcie mięśniowe. Jego zaletą jest także to, że poprawia ruchomość, likwiduje zmęczenie mięśni, a także zapobiega skurczom. Dzięki takiemu działaniu zwiększają się również możliwości motoryczne pacjenta. Warto także zaznaczyć, że istotną zaletą plastrów jest to, że są one odpowiednie dla osób w każdym wieku.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory plastrów?

Metoda plastrowania charakteryzuje się ładnie wyglądającymi, kolorowymi tejpami. Mogą być one niebieskie, beżowe, czarne, czerwone, zielone, żółte itp. Plastry są kluczowe dla tej techniki. Zastanawiasz się, jak działają one w kinesiotapingu? Co oznaczają kolory? Wbrew pozorom nie mają one żadnego znaczenia. Barwa taśm nie wpływa na ich właściwości. Mają one określoną strukturę, która jest jednakowa dla wszystkich kolorów. 

Plastry do kinesiotapingu mają parametry, które są podobne do właściwości ludzkiej skóry. Stanowią one skuteczną metodę walki z bólem. Ponadto są bezpieczne i nie uczulają, przez co mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży. 

Kinesiotaping – sposoby naklejania i zdejmowania plastrów

Przyklejanie kolorowego plastra do kinesiotapingu musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem ciała. Najskuteczniej utrzymują się one, gdy zostaną naklejone na suchą skórę. Przed wizytą u fizjoterapeuty nie smaruj się więc żadnym balsamem ani olejkiem. Jeśli chcesz, aby plastry zostały dobrze nałożone, to miejsce urazu przemyj wodą z mydłem, a następnie osusz. Ponadto zaleca się depilację danego fragmentu ciała. 

Proces naklejania plastrów rozpoczyna się od zmierzenia wybranego obszaru ciała i ucięcia odpowiedniej długości taśmy. Samo jej naklejanie powinno być ostrożne. Nie warto od razu odklejać całej warstwy ochronnej plastra. Zwykle zaczyna się jedynie od odchylenia fragmentu spodu, który następnie przykleja się na skórę. O tej chwili można stopniowo odklejać ochronną część i jednocześnie przyklejać plaster. Dobrze naklejone taśmy trzymają się 5-7 dni.

Zdejmowanie plastrów do kinesiotapingu – jak przebiega?

Zdejmowanie plastrów z ciała jest prostsze niż ich naklejanie. Jeśli proces nakładania został wykonany prawidłowo, to usunięcie taśmy nie sprawi Ci żadnego problemu. Niekiedy przy skórze wrażliwej dochodzi do odczuwania lekkiego dyskomfortu. Aby usunąć plaster, należy naciągnąć skórę dłonią po jednej stronie plastra, a drugą ręką zacząć go odklejać – przeciwnie do strony wyrastania owłosienia. 

Wiesz już, na czym polega kinesiotaping, co oznaczają kolory i jak działa ta technika. Metoda ta zyskała dużą popularność ze względu na swoją nadzwyczajną skuteczność. Pomaga ona walczyć z różnymi dolegliwościami. Jak się okazuje, ma swoje zastosowanie także w podologii, w której bywa ratunkiem dla osób, którym wrastają paznokcie. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej metody rehabilitacji, to przed wizytą u fizjoterapeuty, dowiedz się, czy ma on odpowiednie doświadczenie. To bardzo ważne dla skuteczności Twojego leczenia. Jeśli rozważasz zakup plastrów do kinesiotapingu, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór wysokiej jakości taśm, które doskonale sprawdzą się w terapii bardzo zróżnicowanych dolegliwości.

Jesteśmy podologami znamy się na tym co robimy Współpracujemy
z podologami
100% kapitału polskiego 100%
kapitału polskiego
Nasi partnerzy to profesjonaliści Nasi partnerzy
to profesjonaliści
Darmowa przesyłka od 250 zł Darmowa przesyłka
powyżej 400 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl