Problem nadpotliwości dotyka wielu osób na całym świecie. Jest to nieprzyjemne oraz bardzo wstydliwe schorzenie. Co ważne, nie jest ono powiązane z higieną danej osoby, a z jej skłonnościami do wydzielania potu. Organizm osób z nadpotliwością produkuje go nawet w sytuacjach, które nie powodują pocenia u zdrowego człowieka. W jaki sposób z tym walczyć? Świetnym sposobem jest jonoforeza. Ta metoda leczenia sprawia, że nadpotliwość z czasem ustępuje. Na czym polega jonoforeza i dlaczego warto się na nią zdecydować? Oto garść najważniejszych informacji, które przybliżą Ci możliwości tego zabiegu.
Nadpotliwość – co warto o niej wiedzieć?
Choć objawy nadpotliwości są dosyć oczywiste, to warto zainteresować się jej nieoczywistymi przyczynami. Może ona pojawić się jako objaw innych chorób, takich jak cukrzyca, infekcje bakteryjne, czy nawet nowotwory. Dobra diagnoza zdecydowanie ułatwi późniejsze pozbycie się tego niemiłego problemu. W samym procesie leczenia bardzo pomocna może okazać się jonoforeza. Jej zastosowanie pozwala stopniowo wyeliminować popularną nadpotliwość stóp i dłoni. Jeśli jest to główny problem pacjenta, to dzięki temu zabiegowi można go skutecznie rozwiązać.
Sposoby leczenia nadpotliwości
Istnieją różne sposoby leczenia nadpotliwości. Niestety w przypadku tego schorzenia samo używanie dezodorantów zwykle okazuje się niewystarczające. Mogą one jedynie maskować nieprzyjemny zapach. Wśród popularnych metod, które pozwalają radzić sobie z tą przypadłością, można wyróżnić np. wstrzykiwanie botoksu, zabiegi laserowe oraz jonoforezę. Ograniczanie nadpotliwości za pomocą botoksu polega na zahamowaniu uwalniania neuroprzekaźników. Efekty tej kuracji utrzymują się około pół roku od wykonania zastrzyku. Zastosowanie lasera umożliwia pozbycie się problemu z nadpotliwością na stałe – niestety osoba decydująca się na taki zabieg, musi liczyć się ze sporym jego kosztem, a także możliwością wystąpienia blizn. Jest jeszcze jonoforeza – całkowicie bezpieczny zabieg, którego efekty utrzymują się naprawdę długo.
Na czym polega jonoforeza?
Jonoforeza jest zabiegiem, który polega na transporcie jonów do ludzkiego organizmu – transport ten odbywa się przez skórę. Można przeprowadzać ją zarówno przy użyciu wody, jak i leków cholinergicznych. Zabieg ten stosuje się w różnych dziedzinach, między innymi w fizjoterapii i kosmetyce. Co jednak powinno Cię najbardziej interesować, jonoforezę wykorzystuje się także w leczeniu nadpotliwości. W tym przypadku kanały potowe w gruczołach zostają porażone prądem elektrycznym. W efekcie gruczoły potowe się zmniejszają, a nadpotliwość stopniowo ustaje.
Jonoforeza – dlaczego to działa?
Zabieg jonoforezy polega na wykorzystywaniu prądu oraz substancji czynnych w taki sposób, aby rozpadały się one na jony. Dzięki temu substancje te dostają się do głębszych warstw skóry. Ogranicza to aktywność gruczołów potowych, a co za tym idzie, ilość wydzielanego przez człowieka potu. Jak widzisz, jest to w pełni skuteczny i bezinwazyjny sposób na pozbycie się nadmiernej potliwości. Co więcej, jonoforeza jest prawdopodobnie najtańszym, dostępnym na rynku rozwiązaniem tego problemu.
Jak wygląda jonoforeza? Nadpotliwość znika po kilku zabiegach!
Jak wykonuje się jonoforezę? Nie jest to skomplikowana czynność. Potrzebne będzie do niej odpowiednie urządzenie. Przed samym zabiegiem przeprowadza się wywiad chorobowy z pacjentem. Należy też zadbać o to, by pozbył się on wszystkich metalowych przedmiotów, np. biżuterii. Kończyny pacjenta umieszcza się w naczyniu z wodą lub lekiem i przez kilkanaście minut stosuje się prąd galwaniczny. Jego natężenie jest stopniowo zwiększane, aż do momentu, gdy pacjent poczuje mrowienie. Co ważne, przez cały zabieg pacjent nie może wyjmować kończyn z naczynia. Po kilkunastu takich spotkaniach nadpotliwość powinna się zmniejszyć.
Kilka porad dotyczących jonoforezy
Zależy Ci na skuteczności jonoforezy? Nadpotliwość ustąpi tylko wtedy, gdy zastosujesz się do kilku istotnych porad. Jonoforeza powinna być powtarzana w serii od 10 do 12 zabiegów – po jednym co kilka dni. Maksymalnie można wykonywać ją trzy razy w tygodniu. Jeśli zabieg daje wymierne skutki, to wystarczy jedno spotkanie tygodniowo. Osoba, która uczęszcza na jonoforezę, powinna również zainwestować w preparaty nawilżające skórę. Często dochodzi bowiem do jej wysuszenia. Co, jeśli jonoforeza nie przynosi efektów? Weź pod uwagę fakt, że czasami zabieg może okazać się nieskuteczny. W takim wypadku koniecznie należy dojść do tego, dlaczego nadpotliwość się pojawiła. Być może problem jest bardziej poważny.
Jakie urządzenie do jonoforezy kupić?
Przede wszystkim sprawdzone. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcesz, aby długo i bezpiecznie służyło Tobie i Twoim pacjentom. Nie ma nic gorszego niż zawiedzenie ich zaufania. Nie wybieraj urządzeń, których jakości nie jesteś pewien. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalny sprzęt przeznaczony do wykonywania jonoforezy zarówno rąk i nóg, jak i pach. Jest to świetny sposób na to, by za jednym zamachem skompletować wszystkie niezbędne maszyny konieczne do wykonywania tego zabiegu. Oba urządzenia to produkty renomowanej firmy Hidrex.
Jakie są przeciwwskazania do jonoforezy?
Jak każdy zabieg, tak i ten ma swoje przeciwwskazania. Nie zawsze można go stosować i należy zdawać sobie z tego sprawę. Najważniejszym z przeciwwskazań jest przebyta choroba nowotworowa. Całkowicie wyklucza ona możliwość zastosowania tej metody. Jonoforeza nie jest również wskazana dla osób z chorobami serca i miażdżycą oraz dla kobiet w ciąży. W przypadku zażywania leków przed wykonaniem jonoforezy należy dodatkowo skontaktować się z lekarzem.
Skuteczność jonoforezy
W stosowaniu jonoforezy najważniejszą kwestią jest jej systematyczność. Choć już po kilku zabiegach widać różnicę, to dopiero pełna kuracja sprawi, że pacjent poczuje się dużo lepiej, a nadmierna nadpotliwość zostanie ograniczona. Co ważne, pacjent nie powinien przerywać leczenia zbyt wcześnie. Niesie to ryzyko nawrotu nadpotliwości, a co za tym idzie, pojawienia się niezadowolenia pacjenta z przeprowadzonej usługi. Na samym początku leczenia należy jasno wytłumaczyć, jak długo trwać będzie ta terapia.
Czy po jonoforezie nadpotliwość może się pogłębić?
Nie, nie jest to możliwe. Co prawda po kilku pierwszych zabiegach może dojść do sytuacji, w której ilość potu, zamiast spaść, wzrośnie. Nie należy tego jednak rozpatrywać w kategoriach pogorszenia się stanu zdrowia. Jest to jedynie chwilowa niedogodność, która po pewnym czasie ustąpi – mając na uwadze skuteczne uwolnienie się od nadpotliwości, zdecydowanie warto ją przetrwać. Jeśli problem nadpotliwości chwilowo się pogłębi, należy kontynuować zabiegi. Co istotne, wszystkie nieprawidłowości najlepiej jest od razu zgłaszać do lekarza.